Πέμπτη 8 Μαρτίου 2012

ΒΟΛΕΥ Απρόσμενη ήττα του Φοίνικα από τη Λαμία

Παντελής Λώλης
Η Λαμία χόρεψε ...τσάμικο τον Φοίνικα στη Σύρο
Η δεύτερη έκπληξη στο Κύπελλο Ελλάδας ήταν ακόμη πιο ηχηρή από την πρώτη, την πρόκριση δηλαδή του Παναθηναϊκού επί του Άρη. Η Λαμία νίκησε 3-2 σετ (22-25, 28-26, 25-22, 19-25, 15-13) το φαβορί της διοργάνωσης Φοίνικα που απογοήτευσε τους 1000 φίλους του που γέμισαν κάθε γωνιά του «Δημήτρης Βικέλας» στην Ερμούπολη. Η Λαμία είχε πάθος, σέρβις και μπλοκ, στοιχεία που έλειψαν από τους γηπεδούχους που κυρίως όμως δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις στην υποδοχή. Μοιραίος της αναμέτρησης ο Ντόκιτς ο οποίος βοήθησε τον Φοίνικα να επιστρέψει στο ματς στο τέταρτο σετ αλλά στο πέμπτο οι δύο δικές του άουτ επιθέσεις στο 13-13 έβαλαν τη Λαμία στους 4 του θεσμού.

Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας με καλή υποδοχή, αποτελεσματικό Λάππα και καλή οργάνωση από τον Κουρνέτα έφθασε στο 21-16. Η Λαμία ξύπνησε, μείωσε σε 21-19 και πήγε το σετ στον πόντο 22-23 με άσσο του Σιμεούνοβιτς. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά μια κακή πάσα του Μαρούλη στον Χατζηλιάδη έδωσε το δικαίωμα στους Συριανούς να πάρουν τον 24ο πόντο και με επίθεση του Λάππα να τελειώσουν το σετ με 25-22.
Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και το επόμενο δεύτερο σετ.

Η Λαμία προηγήθηκε με άσσο του Τσούροβιτς 15-14 αλλά ο Φοίνικας με ισχυρό μπλοκ (Ντόκιτς και Γκόρτσανιουκ) πέρασε μπροστά με 20-17. Ο Τσούροβιτς μείωσε σε 20-19 και εκεί έγινε η φάση του σετ. Ο Θάνος φάνηκε να περνάει στο τερέν της Λαμίας, οι διαιτητές δεν έδειξαν παράβαση, ο πόντος πήγε στη Σύρο με τον Ανδρεόπουλο να χρεώνεται με κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Το σκορ πήγε στο 22-19 αλλά το σετ δεν τελείωσε. Στο 23-20 η Λαμία αντέδρασε, ισοφάρισε με σερί 3-0 σε 23-23 με τον Γκόρτσανιουκ να παίρνει τον 24ο πόντο. Στο 24-24 ο Τσούροβιτς κάρφωσε άουτ, ο Πατακίδης με μπλοκ έβαλε τη Λαμία μπροστά στο σκορ με 26-25 με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν τα σετ με 28-26 όταν ο Λάππας κάρφωσε άουτ.  Στο τρίτο σετ ο Φοίνικας «πόναγε» πολύ στην πίσω ζώνη. Ο Νεόφυτος δοκίμασε και τους τέσσερις ακραίους αλλά .άκρη στην υποδοχή δεν βρήκε με αποτέλεσμα η Λαμία να πατήσει γκάζι στο 12-11 και να φθάσει στο 15-11 και στο 19-13. Η Σύρος μείωσε στο 19-15 και στο 21-19 αλλά η ομάδα του Ανδρεόπουλου με ψυχραιμία τελείωσε το σετ με 25-22 παγώνοντας την «καυτή» μέχρι εκείνη την ώρα, εξέδρα του «Δημήτρης Βικέλας».

Ο Νεόφυτος βλέποντας την υποδοχή του να μην αντέχει έβαλε νέο σχήμα με Λάππα και Μπρισιτς που αν και αρχικά δεν αντέδρασε στα σερβίς -των Ρουμελιωτών στην συνέχεια όμως βρήκε ρυθμό. Το 4-4 με σέρβερ τον Σιμεούνοβιτς έγινε γρήγορα 9-4 και 11-5. Εκεί ξύπνησε ο Φοίνικας. Ρίσκαρε στο σέρβις και με τον Ντόκιτς ζεστό (επίθεση και σέρβις) ανέτρεψε το 12-9 πρώτα σε 13-12, έπειτα σε 17-14 (συνεχόμενα λάθη της Λαμίας) για να τελειώσει το σετ μέσα σε αποθέωση με άσσο του Ντόκιτς (25-19).

Το πέμπτο σετ ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς. Στο 6-6 ο Φοίνικας με ξέσπασμα του Μπρισιτς στην γραμμή του σέρβις ξέφυγε με 9-6 και 10-7 άλλα η Λαμία ισοφάρισε σε 12-12 με λάθος επίθεση του Θάνου. Στο 13-13 ο Ντόκιτς έμελλε να είναι ο μοιραίος του Φοίνικα αφού με δύο δικές του άουτ επιθέσεις η Λαμία πανηγύρισε την πρόκριση με τους 1000 φίλους των Συριανών να χειροκροτούν την ομάδα του Ανδρεόπουλου.
ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 4 (3 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 11 (9/21 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. - 30% άριστες), Κόβακς 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Παντακίδης 13 (7/8 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Σιμεούνοβιτς 13 (9/23 επ., 4 άσοι, 63% υπ. – 30% άριστες), Τσούροβιτς 31 (27/51 επ., 3 μπλοκ), (λίμπερο Γκαράς, 67% υπ. - 56% άριστες), Βλαχόπουλος, Ανάγνου, Σφενδυλάκης 1.
Φοίνικας (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Κουρνέτας 4 (2 μπλοκ), Θάνος 14 (9/11 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Λάππας 17 (17/32 επ., 73% υπ. - 27% άριστες), Ντόκιτς 26 (20/43 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Νικηφορίδης 5 (3/9 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 33% άριστες), (λίμπερο Κουρούπης, 62% υπ. - 25% άριστες), Μπρίτσιτς 12 (10/16 επ., 1 άσο, 65% υπ. – 25% άριστες), Τσέργας, Αρβανίτης, Παπαγγελόπουλος, Γκόρτσανιουκ 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. – 47% άριστες).